Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH financijski je potpomogao veliki internacionalni umjetničko-aktivistički projekt Žena na raskrižju ideologija, koji će se, u organizaciji Hrvatske udruge likovnih umjetnika (HULU) u Splitu, održavati od 20 siječnja do 20 veljače.
Predstojnica Ureda mr.sc. Helena Štimac Radin obratit će se uzvanicima i posjetiteljima 20. siječnja na službenom otvaranju velike izložbe HULU-a u Staroj gradskoj vijećnici.Ured financijski potpomogao art-projekt Žena na raskrižju ideologija
Višeslojni iterdisciplinarni program sadržavat će izložbe, filmske i video projekcije, predavanja, diskusije, mini simpozije i okrugle stolove na tri različite lokacije - u Staroj gradskoj vijećnici, Kinoteci "Zlatna vrata" te Salonu "Galić".
"Projekt zapravo počinje već 10. siječnja kada će biti postavljene interaktivne instalacije u javnom gradskom prostoru", naglasio je Mateo Perasović, predstavnik organizatora. "Ipak, već 20. siječnja se i službeno otvara velika izložba HULU-a u Staroj gradskoj vijećnici, nakon koje će biti party u klubu "Kocka".
Prema riječima kuratorice Ane Peraice, projekt za cilj ima predstavljanje umjetnica koje vrlo visoko kotiraju u svijetu, a malo su zastupljene na hrvatskoj sceni. Sastoji se od "pet ideologija koje se odnose na analizu ovih prostora kroz problem žene", kako navodi Peraica. To su Postkomunizam, Marketing, Neoreligije, Postfeudalno i Mediteranski macho milje. Iako je glavnina programa bazirana na video umjetnosti i relevantnim međunarodnim gostujućim umjetnicima/ama, u projektu čiji je cilj otvaranjem tema što više uključiti publiku, sudjelovat će gosti iz svih relevantnih društvenih područja.
Književnica Dubravka Ugrešić dolazi iz Amsterdama kako bi s umjetnicama emigranticama iz Splita, kao što su Renata Poljak ili Sandra Sterle, sudjelovala na okruglom stolu na temu emigracije umjetnica. Znanstvenik Miroslav Radman govorit će o genetskom nasljeđu, a časna sestra Rebeka Anić održat će predavanje "Eva i posljedice". U programu koji traje mjesec dana, planirano je 70 gostiju/šći iz 20 zemalja s četiri kontinenta, uz navedene i arheolozi/ginje, sociolozi/ginje, politolozi/ginje, estetičari/ke...