Humanitarna akcija kojom će Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije obilježiti današnji dan 25. studenoga, Međunarodni dan protiv nasilja nad ženama, najavljena je na sjednici Povjerenstva za subotu 29. studenoga na bjelovarskom korzu, ispred Zagrebačke banke.
Članovi povjerenstva će od 10 sati sakupljati dobrovoljne priloge od građana za pomoć Sigurnoj kući, a koji će za uzvrat dobiti kremu za lice na bazi meda kao poklon, rekla je na početku predsjednica Povjerenstva Ivana Pirin te nadodala kako će istog dana u isto vrijeme biti i akcija u Daruvaru, a koju organiziraju s Povjerenstvom Grada Daruvara, Gradom Daruvarom te s daruvarskim Centrom za socijalnu skrb.
Akcija je organizirana u suradnji s Policijskom upravom bjelovarsko-bilogorskom, Centrom za socijalnu skrb, Obiteljskim centrom, Odborom Grada Bjelovara za ravnopravnost spolova, Sigurnom kućom te s Ornelom Malogorski, županijskom koordinatoricom za školske preventivne programe.
O problemu obiteljskog nasilja te nasilja nad ženama na Povjerenstvu su govorile Monika Zorić iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske te Ornela Malogorski, županijska koordinatorica za školske preventivne programe.
– Policija je prva koja dolazi na mjesto događaja i jako je bitna reakcija samih policijskih službenika na mjestu događaja, jer o toj reakciji jako zavisi sve dalje što će se događati i hoće li ta žrtva u buduće htjeti prijavljivati nasilnika. Zbog toga se policijski službenici dodatno educiraju. Ono što je jako bitno da svi zajedno koji sudjeluju u tome moramo djelovati što žurnije, što brže kako bi žrtva stekla sigurnost – naglasila je Monika Zorić iz Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske.
Tema nasilja u školskom programu godišnje zauzima sve tri do četiri školska sata, a što je, kako kaže gospođa Malogorski, premalo i nedovoljno. Ove godine su tri škole u Bjelovarko-bilogorskoj županiji – Srednja škola Čazma, Medicinska škola Bjelovar i Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar – ušle zajedno s Uredom za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske, Ženskom sobom i organizacijom CESI u projekt »Moj glas protiv nasilja: Nasilne veze su bez veze«.
U sklopu projekta »Moj glas protiv nasilja: Nasilne veze su bez veze« proveli smo niz radionica, ali prije toga i jedno istraživanje koje je pokazalo ne baš najljepše, ali zapravo očekivane podatke o stavovima učenika s obzirom na informacije s kojima raspolažu. Prema rezultatima istraživanja u kojim smo im postavili dvadesetak teza – njih 70% smatra da je ljubomora znak ljubavi; skoro 30% smatra da je šamar prihvatljivo ponašanje, 7% smatra da je prihvatljivo da dečko udari djevojku ako ga je prevarila; 15% ih smatra kako je uredu za neke osobe da ih dečko ili djevojka ponekad udari; 23% mladih ljudi smatra kako prisiljavanje na seksualne odnose nije nasilno ponašanje; 8%, uglavnom dečki, smatra kako bi djevojka trebala pristati na seksualni odnos ako je mladić tijekom njihovog izlaska potrošio dosta novca na nju; 67% smatra kako je dečko taj koji prvi mora pristupiti djevojci; 40% smatra kako uvijek mora znati s kim je i gdje je moja djevojka ili moj dečko; 13% smatra kako je djevojka ta koja se mora prilagoditi mladiću, a ne on njoj; 68% smatra da su alkohol i zloupotreba droga uzrok nasilničkog ponašanja; 42% smatra kako se jedan šamar može dogoditi i vjerojatno se neće ponavljati… Na kraju školske godine, nakon što učenici prođu sve radionice, ponovo ćemo provesti to isto istraživanje vezano uz problematiku nasilja – pojasnila je gospođa Malogorski.
Osim o nasilju nad ženama i obilježavanju Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama, na Povjerenstvu su izneseni i neki prijedlozi za rad Povjerenstva u 2015. godini.
Višnja Biljan izašla je s prijedlogom da u 2015. godini, a koja je i izborna, Povjerenstvo organizira tribinu na kojoj bi se skupili svi predsjednici stranačkih županijskih ogranaka te da Povjerenstvu kažu što oni misle poduzeti kako bi se konačno počeo primjenjivati Zakon o ravnopravnosti spolova, odnosno da onda oni krenu prema svojim predsjednicima s tim problemom. Očigledno je, kako kaže gospođa Biljan, da se taj Zakon ne provodi, a postoje i oni koji će i radije platiti kaznu nego staviti žene na svoju stranačku listu.
Gordana Obradović je iznijela prijedlog da se u idućoj godini obilježi Dan očeva, odnosno da Povjerenstvo organizira tribinu sa socijalnom na kojem bi se raspravilo o problemu očeva prilikom razvoda, jer sud u većini slučajeva skrbništvo nad djecom daje majci, pa čak i onda kad je njezino ponašanje problematično, a njeno ponašanje neodgovorno prema djeci.
Iz medija: