"Nasilje nad ženama je najokrutnija manifestacija sustavne i raširene diskriminacije i nejednakosti s kojom se žene i djevojke diljem svijeta i dalje suočavaju. Države imaju ključnu ulogu u prevenciji nasilja nad ženama i djevojčicama, kao i na uklanjanju uzroka. Također, trebaju se usredotočiti i na posljedice, uključujući i pružanje odgovarajućih mjera za prevenciju nasilja kao i usluga namijenjenih žrtvama kao što su dovoljan broj skloništa i učinkovitih zaštitnih mjera, kao i rodni pristup pravdi.
Zato, poziva države da osnuju „Femicid Watch ili tijelo za praćenje rodno uvjetovanog ubijanja žena“. Važno je imati pouzdane podatke koji uključuju dob i spol počinitelja, kao i odnos između žrtve i počinitelja, da bi se spriječila takva ubijanja.
16 dana aktivizma protiv rodno uvjetovanog nasilja treba koristiti za predstavljanje podataka i raspraviti radnje potrebne za sprečavanje ubijanja žena.
Ono što je najvažnije, svaki slučaj rodno uvjetovanog ubojstva treba pažljivo analizirati da bi se identificirao neuspjeh u pružanju zaštite s ciljem poboljšanja i razvijanja budućih preventivnih mjera. U prikupljanju, analizi i objavljivanju takvih podataka, države trebaju surađivati s nevladinim organizacijama i neovisnim institucijama za ljudska prava koje rade u tom području, kao i s akademskom zajednicom, predstavnicama žrtava, kao i relevantnim međunarodnim organizacijama i drugim zainteresiranim stranama.
Svi podaci trebaju biti dostupni javnosti na nacionalnoj razini, a UN i druge organizacije treba osigurati globalno i regionalno objavljivanje takvih podataka."