Predstavnik Ureda na sastanku Savjetodavnog odbora EK za jednake mogućnosti žena i muškaraca

Dana 4. lipnja 2024. godine održan je redovan sastanak Savjetodavnog odbora Europske komisije za jednake mogućnosti za žene i muškarce, a ispred Ureda za ravnopravnost spolova sastanku je u Bruxellesu prisustvovao zamjenik članice Savjetodavnog odbora.

Na sastanku je predstavljen napredak u području ravnopravnosti spolova s naglaskom na Direktivu o suzbijanju nasilja nad ženama i broj prijava na programe CERV i DAPHNE po državama članicama. Također je spomenuto i organiziranje side-eventa na sjednici Komisije za status žena 2025. godine.
Na sastanku je prezentiran i izvještaj „Fleksibilni radni dogovori i rodna ravnopravnost u Europi“. Profesorica Heejung Chung prezentirala je izvještaj kojemu je cilj bolje razumjeti fenomen fleksibilnih dogovora u radu i na koji način to utječe na položaj žena u društvu. Fleksibilni dogovori kod rada mogu biti dobri alati za podršku roditeljima koji rade i mogu pomoći ženama da ostanu na tržištu rada za vrijeme roditeljstva. Opasnost pak postoji kod nastanku dva paralelna tržišta rada zbog stigmatizacije koja dolazi s fleksibilnim radom. Tu opasnost moguće je prevenirati kroz način na koji se koriste fleksibilni oblici rada. Smanjenje punog radnog tjedna na 30 ili 32 radna sata odn. 4-dnevni radni tjedan s punom plaćom za sve radnike i radnice povećava dobrobit i produktivnost te sprječava nastanak dva paralelna tržišta rada gdje žene zbog poslova skrbi u kućanstvu su u lošijem položaj.

Prezentirano je i Mišljenje o ulozi socijalnog dijaloga u implementaciji jednake plaće za jednak rad te mišljenja: nacrt mišljenja o Strategiji za rodnu ravnopravnost EK do 2025. godine nakon čega je uslijedila rasprava. Sadašnja Strategija ocjenjena je kao dobra s konkretnim mjerama. Prezentirano je i Mišljenje o rodnoj ravnopravnosti i zdravlju.

Članice i članovi informirani su o ključnim prioritetima i događanjima sadašnjih i budućih  predsjedateljica Vijećem EU: Belgija, Mađarska i Poljska.

Predstavnica Belgije prezentirala je dosadašnji rad predsjedanja Vijećem koje traje do 30.6.2024. Prioriteti predsjedavanja su: Snažnija agenda za rodnu ravnopravnost na razini EU, daljnje suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja, financijska nezavisnost žena.

Događaji koji su se dosad organizirali:

-             Sastanak skupine visoke razine za uvođenje perspektive ravnopravnosti spolova u politike
-             Radionica na visokoj razini oko rodnog jaza u mirovinama
-             Neformalni sastanak ministara zaduženih za rodnu ravnopravnost
-             Komisija za status žena, side event: 11.-13. ožujak 2024.
-             Konferencija visoke razine o budućnosti Europskog stupa za socijalna prava s tematskom sjednicom vezanom uz rodnu ravnopravnost, 15-16. travanj 2024.
-             Konferencija povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije - 17. svibnja

Predstavnica Mađarske predstavila je ključne principe oko rodne ravnopravnosti povodom mađarskog predsjedanja: zaštita obitelji, ravnopravnost kod zapošljavanja, usluge skrbi, ekonomsko osnaživanje i socijalna zaštita. Prioriteti predsjedanja su: ravnoteža privatnog i poslovnog, rodna ravnopravnost u međugeneracijskoj suradnji te mentalno zdravlje. Predstavnica je na upit odgovorila da još ne postoji kalendar događanja vezano uz teme ravnopravnosti spolova.

Predstavnica Poljske predstavila je prioritete i kalendar aktivnosti povodom predsjedanja. U fokusu je rodna ravnopravnost i utjecaj umjetne inteligencije te diskriminacija i prilike i prepreke povezane s tim. Također prioriteti su suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja, uključivanje muškaraca i dječaka u politike rodne ravnopravnosti te LGBTIQ prava.

Pisane vijesti