Osjećam se prozvanom demantirati navode direktorice Ženske infoteke i koordinatorice Ženske mreže Hrvatske Bojane Genov iznesene u članku T. Ponoša "Štimac Radin privatizira javni novac" objavljenom 7. rujna.
Ured za ravnopravnost spolova temeljem odredbi čl. 18. Zakona o ravnopravnosti spolova, dužan je financijski podržavati projekte ali i aktivnosti udruga, a također je obavezan i na provedbu različitih aktivnosti propisanih Nacionalnom politikom za promicanje ravnopravnosti spolova 2006.-2010. i to, naglašavam, u suradnji s udrugama, a što se, naravno, ne može niti provoditi bez određenih financijskih sredstava.
Ured za ravnopravnost spolova temeljem odredbi čl. 18. Zakona o ravnopravnosti spolova, dužan je financijski podržavati projekte ali i aktivnosti udruga, a također je obavezan i na provedbu različitih aktivnosti propisanih Nacionalnom politikom za promicanje ravnopravnosti spolova 2006.-2010. i to, naglašavam, u suradnji s udrugama, a što se, naravno, ne može niti provoditi bez određenih financijskih sredstava. Upravo zato osigurana su i sredstva za provedbu Nacionalne politike u proračunu Ureda. Nadalje, uz navedenu stavku u proračunu Ureda je upravo na inicijativu predstojnice otvorena i stavka za financiranje projekata udruga putem javnog natječaja odmah po njegovu osnutku 2004. godine. Također, na inicijativu Ureda kontinuirano se povećava navedeni financijski iznos te su sredstva za rad nevladinih udruga aktivnih u području ravnopravnosti spolova danas povećana čak 500% u odnosu na 2004. godinu. U 2006. godini za aktivnosti nevladinih udruga izdvojeno je 20,40% ukupnog godišnjeg proračuna Ureda za ravnopravnost spolova odnosno ukupno 722.295,80 kuna.
Više je nego čudno da trajna potpora Ureda radu i aktivnostima nevladinih udruga smeta upravo koordinatorici Ženske mreže Hrvatske odnosno čelnoj osobi krovne organizacije koja okuplja najveći broj ženskih nevladinih udruga u RH. Zaprepašćuje lakoća kojom se kleveta rad Ured i optužuje za neprofesionalizam i privatizaciju javnih sredstava s obzirom na činjenicu da se temeljem svih dosadašnjih provedenih natječaja najveći dio financijskih sredstava dodjeljuje upravo udrugama članicama Ženske mreže Hrvatske koje zastupa gospođa Genov. Primjerice od ukupno 19 udruga kojima su dodijeljena sredstva putem natječaja 2007. godine, 12 su članice ŽMH.
U vezi optužbe o dodjeljivanju sredstava tzv. direktnim dogovorom potrebno je reći da je upravo gđa Genov, kao koordinatorica Ženske mreže Hrvatske, prošle godine inicirala i pristupila direktnom dogovaranju s Uredom i molila financijsku podršku za održavanje skupštine Ženske mreže Hrvatske koju je i dobila u iznosu od 20.000 kuna. Ne optužuje li time gđa Genov zapravo samu sebe?! Optuživanje Ureda i mene osobno da se pri dodjeli financijske potpore aktivnostima nevladinih udruga i ŽMH rukovodi privatnim razlozima proturječi zdravoj pameti i postavlja pitanje treba li i dalje Ured, u okviru zakonskog okvira i raspoloživog proračuna, podržavati promidžbene i druge aktivnosti udruga i graditi partnerski odnos s nevladinim sektorom ili će gđa Genov dekretom zabraniti udrugama apliciranje za sredstva i suradnju s Vladinim uredom za ravnopravnost spolova?
Ističemo da je ukupan iznos financijskih potraživanja udruga putem natječaja Ureda u 2007. godini iznosio je 2.543,426,82 kune , a raspoloživa sredstva 600.000 kuna te da uslijed nedostatnosti financijskih sredstava svi projekti nisu niti mogli biti podržani.
Što se tiče optužbi gđe Knežević potrebno je reći da je temeljem preporuke Stručne radne skupine koja je ocjenjivala projekte prijavljene na natječaj dio aktivnosti projekta Ženske infoteke, kao i pojedinih drugih udruga, predložen za provedbu u okviru suradnje na realizaciji mjera i obveza iz Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti usmjerenih ka pitanju povećanja političke participacije žena. Slijedom navedenog gđa Knežević je i pismeno i usmeno pozvana na suradnju s Uredom, što je rezolutno odbila, kao što je odbila i poziv na uvid u traženu dokumentaciju.
Ured se u provođenju natječajne procedure pridržava Kodeksa pozitivne prakse, standarda i mjerila za ostvarivanje financijske potpore i projektima udruga koji ne propisuje donošenje upravnog akta s uputom o pravnom lijeku već dostavu pisanog odgovora sudionicima natječaja što je pravovremeno i učinjeno.
Potrebno je također reći da je Ženskoj infoteci Ured dodijelio sredstva putem natječaja dva puta: u 2005. za časopis „Kruh i ruže“ i u 2006. za projekt „Uspostava baza podataka, informatizacija i njihovo korištenje u vezi statusa žena u Hrvatskoj“ u iznosu od 50 000 kuna kao najvećem financijskom iznosu dodijeljenom pojedinoj udruzi te godine. Činjenica stalne, financijske i druge potpore Ureda radu Ženske infoteke nije priječila gđu Knežević da prekrši i neispoštuje čl. 10. potpisanog Ugovora o financijskoj potpori za provedbu projekta na način da, bez ikakvog objašnjenja, izostavi podatak o financijskoj podršci Ureda u materijalima projekta dostavljenim javnim korisnicima, a što je bila dužna učiniti. Toliko o poštivanju preuzetih obaveza i transparentnost rada Ženske infoteke, a motive bezobzirnih napada na Ured s ciljem njegove diskreditacije ovdje neću komentirati.
Predstojnica
Mr.sc. Helena Štimac Radin
Stranica