Prva mjesta očekivano su pripala nordijskim zemljama - Švedskoj, Norveškoj, Finskoj i Islandu.
Najlošije rangirana europska zemlja je Turska (121.), a na posljednja tri mjesta su Pakistan, Čad i Jemen. Hrvatska sa 16. mjestom ispred je nekoliko najrazvijenih europskih zemalja poput Švicarske (40. mjesto), Austrije (27.), Francuske (51. mjesto), Italije (84.), a hrvatska pozicija bolja je i od najrazvijenije zemlje svijeta SAD-a koje su na 31. mjestu, ističu iz Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Hrvatska je prestigla i Sloveniju koja je na 49. mjestu, bolja je i od Mađarska (61.) i Češke (64.). Od zemalja bivše države na listi je i Makedonija, na 35. poziciji.
Prema istraživanju Hrvatska je zadržala svoju dobru poziciju prije svega zbog snažnog političkog osnaživanja žena, koje su u posljednje vrijeme sve prisutnije na lokalnoj i nacionalnoj političkoj sceni, ističu iz Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Tako je na ljestvici političko osnaživanje žena rangirano na 18. mjestu, zdravlje na 37. poziciji, a gospodarska uključenost na 40. poziciji. Tome je pridonio i podatak o porastu broja žena koje obnašaju sve zahtjevnije izvršne i menadžerske funkcije u gospodarstvu.
No, još uvijek moramo poraditi na obrazovnoj jednakosti muškaraca i žena, jer je to područje u kojem je još uvijek izražen veliki jaz u Hrvatskoj, napominju iz Nacionalnog vijeća za konkurentnost.
Istraživanje The Global Gender Gap 2007. obuhvatilo je 128 zemalja svijeta u kojima živi 90 posto svjetske populacije.
Izvještaj se temelji na inovativnoj metodologiji koja uključuje detaljne uvide u ravnopravnost između muškaraca i žena u području ekonomije, zakonodavstva, politike i obrazovanja u svakoj od 128 analiziranih zemalja.
Izvješće bilježi veličinu jaza u četiri kritična polja neravnopravnosti između muškaraca i žena: ekonomija, politika, obrazovanje i zdravstvo. I dok je u većini zemalja postignut pozitivni pomak u poljima ekonomije, politike i obrazovanja, u zdravstvu je globalni jaz narastao, napominju iz hrvatskog Nacionalnog vijeća za konkurentnost. (Hina)
Više na:
http://www.weforum.org/en/initiatives/gcp/Gender%20Gap/index.htm