Priručnik o dobroj praksi Vijeća Europe „Ravnopravnost spolova u športu – Dostupnost športskih aktivnosti djevojčicama i ženama“
Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH preveo je na hrvatski jezik i tiskao Priručnik o dobroj praksi Vijeća Europe „Ravnopravnost spolova u športu – Dostupnost športskih aktivnosti djevojčicama i ženama“ autorice Clotilde Talleu.
Priručnik je preveden i tiskan s ciljem pružanja uvida u neravnopravan tretman i nedostupnost športskih aktivnosti, infrastrukture i uvjeta za bavljenje športom za oba spola.
Neravnopravnost u dostupnosti športskih aktivnosti prepoznata je i na razini Vijeća Europe, radi čega se potiču aktivnosti u skladu s ciljevima Proširenog djelomičnog sporazuma o športu (EPAS) – promicanje razmjene iskustava i utvrđivanje standarda koji će pomoći u oslobađanju potencijala koje šport nudi.
U prvom dijelu Priručnika govori se o razlikama u bavljenju športom s naglaskom na dostupnost športa ženama i muškarcima i utvrđuju se prepreke vezane uz spol. Drugi dio Priručnika donosi dobru praksu i pozitivna iskustva iz Europe, dok posljednji dio daje niz preporuka proizašlih iz analize najbolje prakse, a uz pomoć kojih bi se mogla unaprijediti ravnopravnost spolova u športu.
Priručnik o dobroj praksi Vijeća Europe „Ravnopravnost spolova u športu – Dostupnost športskih aktivnosti djevojčicama i ženama“ predstavljen je na Međunarodnoj konferenciji „Žene i šport“, koja je održana u rujnu 2011.godine u Londonu, u organizaciji EWS (European Women and Sport) i EPAS-a (European Partial Agreement on Sport). Hrvatsku delegaciju na čelu s predstojnicom Ureda za ravnopravnost spolova mr.sc. Helenom Štimac Radin činili su i Morana Paliković Gruden i Gordana Borko iz Hrvatskog olimpijskog odbora te tadašnji ravnatelj Uprave za šport Željko Klarić.
Na Međunarodnoj konferenciji „Žene i šport“ raspravljalo se o preprekama za primjenu politike jednakih mogućnosti za žene i muškarce u športu, komercijalnom potencijalu žena koje se bave športom, pitanjem participacije žena na vodećim upravljačkim pozicijama i u trenerstvu i o preprekama s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom pri bavljenju športom.
Preuzimanje sadržaja Priručnika o dobroj praksi Vijeća Europe „Ravnopravnost spolova u športu – Dostupnost športskih aktivnosti djevojčicama i ženama“