EIGE, Eurobarometer i FRA predstavili istraživanje o rodno uvjetovanom nasilju

Slika /slike/URS Slike 2024 godina/artboard-1-copy-9-100.jpg

Povodom Međunarodnog dana protiv nasilja nad ženama 25. studenog Europski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) predstavio je publikaciju koju je priredio u suradnji s Eurobarometrom i Agencijom za temeljna prava (FRA), a viša savjetnica u Uredu nazočila je predstavljanju putem platforme Zoom. 

Radi se o istraživanju rodno uvjetovanog nasilja, a predstavljeni rezultati donose zabrinjavajuće statistike, posebice o pojavnosti nasilja nad ženama i rodno uvjetovanog nasilja. Priopćenje navedenih institucija prenosimo u cijelosti.
 
Trećina žena u EU doživjela je nasilje kod kuće, na radnom mjestu ili u javnosti. Mlade žene navode da, u odnosu na starije, češće doživljavaju seksualno uznemiravanje na radnome mjestu i druge oblike nasilja. Međutim, nasilje nad ženama često ostaje nevidljivo jer tek svaka četvrta žena prijavljuje incidente nadležnim tijelima (policiji, socijalnim i zdravstvenim službama ili službama za podršku žrtvama). To su neki od pronalazaka istraživanja o rodno uvjetovanom nasilju koje su od 2020. do 2024. provele tri ključne europske institucije.
 
Rezultati istraživanja EU o rodno uvjetovanom nasilju odnose se na žene u dobi od 18 do 74 iz cijele EU, a obuhvatilo je otprilike 115.000 žena i djevojki. Istraživanje obuhvaća iskustva fizičkog, seksualnog i psihološkog nasilja, uključujući obiteljsko nasilje i nasilje koje nisu počinili njihovi partneri. U istraživanje su uključeni i navodi o seksualnom uznemiravanju na radnom mjestu.
 
Rezultati istraživanja obuhvaćaju sljedeće teme:
  • Raširenost nasilja. Svaka treća žena u EU u odrasloj dobi doživjela je fizičko nasilje, seksualno nasilje ili prijetnje.
  • Seksualno nasilje i silovanje. Svaka šesta žena u EU u odrasloj dobi doživjela je seksualno nasilje, uključujući silovanje.
  • Nasilje kod kuće. Dom za mnoge žene nije sigurno okruženje. Svaka peta žena doživjela je fizičko ili seksualno nasilje od partnera, srodnika ili drugog člana kućanstva.
  • Seksualno uznemiravanje na radnome mjestu. Svaka treća žena doživjela je seksualno uznemiravanje na radnome mjestu. Kod mlađih žena učestalost je veća - čak dvije od pet žena iskusile su takvo uznemiravanje.
  • Neprijavljivanje nasilja. Iako je većina žena koje su doživjele nasilje o tome razgovarala s bliskom osobom, tek se svaka peta žena obratila pružatelju zdravstvenih ili socijalnih usluga, a svaka osma žena prijavila incident policiji.
 
Istraživanje o rodno uvjetovanom nasilju zajednički su proveli Eurostat, FRA i EIGE, tri organizacije koje su odgovorne za službenu statistiku, ljudska prava i rodnu ravnopravnost u EU. Podaci su prikupljani od rujna 2020. do ožujka 2024. Rezultati istraživanja pružaju podatke koji će donositeljima politika u cijeloj EU pomoći pri suzbijanju nasilja nad ženama i pružanju potpore žrtvama.
 
Podaci su navedeni u Eurostatovu skupu podataka o rodno uvjetovanom nasilju. Neki nalazi istraživanja opisuju se i u Eurostatovu objašnjenju statističkih podataka.
 
Iz govora glavne ravnateljice Eurostata Mariane Kotzeve:
„Danas je Eurostat, u suradnji s FRA i EIGE-om, objavio rezultate istraživanja o rodno uvjetovanog nasilja. Statistički podaci o često skrivenoj pojavi rodno uvjetovanog nasilja prikupljeni su u skladu s rigoroznim metodama, što ih čini pouzdanim temeljem za informiranje javnosti i političko djelovanje. Eurostat zahvaljuje svim ženama i djevojkama koje su hrabro, sigurno i anonimno podijelile svoja iskustva s istraživačima.“
 
Poruka ravnateljice FRA Sirpe Rautio:
„Ne postoje sigurni prostori za žene, u kojima nema nasilja i uznemiravanja. FRA je još 2014., u okviru prvog istraživanja o nasilju nad ženama na razini EU, otkrila u kojoj mjeri žene svakodnevno i posvuda doživljavaju nasilje. Deset godina kasnije, i dalje svjedočimo jednakim šokantnim razinama nasilja koje pogađa svaku treću ženu. Stope nasilja nad ženama i dalje su previsoke. Donositelji politika, civilno društvo i stručnjaci na terenu hitno trebaju podržati sve žrtve rodno uvjetovanog i obiteljskog nasilja te zaštititi njihova prava, bez obzira na to gdje do takvog nasilja dolazi.“
 
Citat direktorice EIGE-a Carlien Scheele:
„Kad se suočavamo sa zabrinjavajućom stvarnošću u kojoj svaka treća žena u EU doživljava nasilje, ali ga prijavljuje tek svaka osma, potrebno je ozbiljno razmotriti sustavne prepreke rješavanju tog problema. Danas podaci iz našeg istraživanja jasno ističu važnost rada moje institucije u iskorjenjivanju rodno uvjetovanog nasilja. Nasilje nad ženama temelji se na kontroli, dominaciji i nejednakosti. Kad se rodna perspektiva uključi u preventivne mjere, službe i nadležna tijela, možemo očekivati da će više žena prijavljivati incidente jer će imati povjerenja u podršku sustava. Svaka žena ima pravo biti sigurna - svugdje.“
 
Kampanja: Svaka žena zaslužuje biti sigurna, ali svaka treća žena u EU doživljava nasilje
 
Rezultati istraživanja: Rodno uvjetovano nasilje u EU - ključni rezultati
 
Žene zaslužuju život bez nasilja. Koje korake ćete vi poduzeti?
 
 
Za dodatne informacije obratite se na:  
Ovo priopćenje za medije preveo je Prevoditeljski centar za tijela EU, a viša savjetnica u Uredu tekst je jezično uredila i priredila za objavu.
 

Pisane vijesti