Istraživanje: u Hrvatskoj nedostaje velik broj servisa za rad sa žrtvama nasilja u obitelji

U Hrvatskoj usprkos brojnim promjenama još uvijek nedostaje veliki broj potrebnih servisa za rad sa žrtvama nasilja u obitelji, jer su istraživanja pokazala kako je trećina žena u Hrvatskoj doživjela neki oblik nasilja u obitelji, upozoreno je danas na predstavljanju rezultata istraživanja "Zaštita prava i pružanje podrške žrtvama /svjedocima nasilja u obitelji" u povodu obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

 

Istraživanje su na području cijele Hrvatske od travnja do rujna 2010. proveli vladin Ured za ravnopravnost spolova i udruga Ženska soba-Centar za seksualna prava anketirajući 572 osobe (183 žrtve/svjedoka nasilaj u obitelji te 389 djelatnika institucija, javnih ustanova i organizacija civilnog društva koji rade na problematici nasilja u obitelji).

Predstavljajući rezultate istraživanja koordinatorica Ženske sobe-Centra za seksualna prava Maja Mamula rekla je da su rezultati pokazali kako Hrvatskoj, po preporukama Vijeća Europe, nedostaje još oko 700 mjesta u skloništima za žrtve nasilja u obitelji (sada ih postoji nešto više od 300 u 19 skloništa). Upozorila je kako Hrvatska ima i samo jedan Centar za žrtve seksualnog nasilja, a po preporukama Vijeća Europe bi ih trebalo biti 11.

Uz to, postoji 20 do 30 mjesta gdje žrtve mogu dobiti dugoročnu besplatnu pravnu i psihološku pomoć (a trebalo bi ih biti više od 50). Mamula je kazala i da bi svaka županija trebala imati i bar jedan servis za rad sa žrtvama nasilja u obitelji, a ne da ih u Zagrebu ima 11 dok u središnjoj Hrvatskoj postoji "velika rupa".

Smatra da se žrtvama nasilja u obitelji, kada izađu iz skloništa, treba pomoći u rješavanju stambenog pitanja te u nalaženju posla. Također, važnim smatra i praćenje što se događa sa žrtvama nasilja u obitelji nakon što napuste skloništa, a što se danas obično ne događa.

Mamula je potrebnim navela uvođenje prevencije i edukacije u osnovnim i srednjim školama te dodatno uvođenje specijaliziranih edukacija vezanih uz radna mjesta struka koje rade s žrtvama nasilja u obitelji. Uz to, trebalo bi raditi s počiniteljima nasilja, ali i poboljšati dostupnost informacija, jer se smatra kako mediji nisu dovoljno aktivni u prenošenju informacija o radu servisa i mehanizama za pomoć žrtvama.

Predstojnica vladina Ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin rekla je da će taj Ured preporuke i zaključke istraživanja dostaviti svim nadležnim tijelima državne uprave koji su uključeni u suzbijanja svih oblika nasilja nad ženama. Također, te preporuke i zaključci će poslužiti i za poboljšanje statusa žrtve i svjedoka nasilja. Istaknula je da je nasilje nad ženama jedno od najozbiljnijih oblika kršenja ljudskih prava ne samo u Hrvatskoj, već i u cijeloj Europi. Štimac Radin kazala je i da u Uredu za ravnopravnost spolova pripremaju novu nacionalnu politiku za promicanje ravnopravnosti spolova od 2011. do 2015. u kojoj će jedna od važnih područja biti i suzbijanje svih oblika nasilja nad ženama.
(Hina)

Ostali mediji:

www.barkun.hr -  Istraživanje: u Hrvatskoj nedostaje velik broj servisa za rad sa žrtvama nasilja u obitelji
Večernji list - Prijavite ga! Neke žene trpe nasilje i više od 50 godina
Novi list - Pobožna, nezaposlena, majka i - prebijena
Glas Slavonije - Tipične žrtve: majke bez prihoda u dobi od 36 do 45 godina
Zadarski list - Pobožna, nezaposlena, majka i - prebijena
www.h-alter.org - Nezaposlene i zlostavljane
www.dalje.com - Neke žene trpe nasilje i preko 50 godina



Pisane vijesti