- Objavljeno: 28.01.2012.
Mr.sc. Helena Štimac Radin na radionici u okviru projekta „Poduzetnica- to mogu biti i ja“
U petak, 27. siječnja mr.sc. Helena Štimac Radin održala je izlaganje na temu „Poduzetništvo je ključ poboljšanja položaja žena na tržištu rada“ na prvoj od tri seta interaktivnih radionica u okviru projekta „Poduzetnica- to mogu biti i ja“ u organizaciji zagrebačkog ogranka Hrvatske udruge poslovnih žena KRUG čiji pokrovitelj je Ured za ravnopravnost spolova.
Radionice su namijenjene nezaposlenim ženama svih dobnih skupina, koje imaju želju iskoračiti u svijet poduzetništva, postati ili ostati poduzetnice te je za njihovo pohađanje zabilježen veliki interes.Mr.sc. Helena Štimac Radin je upoznala polaznice sa aktivnostima koje provodi Ured za ravnopravnost spolova s ciljem promicanja ženskog poduzetništva istaknuvši da je nepovoljan položaj žena na tržištu rada jedan od najvažnijih pokazatelja neravnopravnosti spolova s obzirom da žene čine većinu nezaposlenih osoba, prosječno imaju manje plaće od muškaraca te su podzastupljene u top menadžmentu i upravnim i nadzornim odborima poduzeća te su izložene različitim oblicima diskriminacije i stereotipa koji blokiraju njihove poslovne šanse. Ipak, prisutni su i ohrabrujući trendovi o čemu govore i podaci da se u posljednji desetak godina bilježi porast tvrtki u kojima su žene vlasnice ili većinske vlasnice. Jačanje poduzetništva jedan je od najvažnijih političkih i razvojnih ciljeva o čemu svjedoči i njegovo uključivanje u prioritete pojedinih osnovnih strateških državnih akata, operativnih planova i sektorskih politika. Kao primjer dobre prakse istaknula je projekt „Poduzetništvo žena“ koji je od 2004. godine u okviru godišnjih Operativnih planova poticanja malog i srednjeg poduzetništva provodilo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva, kao i Strategiju razvoja ženskog poduzetništva u Republici Hrvatskoj 2010.-2013. koju je Vlada RH usvojila u ožujku 2010., a čije donošenje je proizašlo iz obveze provedbe Nacionalne politike za promicanje ravnopravnosti spolova 2006.-2010.
Mr.sc. Helena Štimac Radin se osvrnula i na novu Nacionalnu politiku za ravnopravnost spolova, za razdoblje od 2011. do 2015. godine koja sadrži prioritetno tematsko područje koje se odnosi na uspostavljanje jednakih mogućnosti na tržištu rada i u okviru kojeg je kao jedan od najvažnijih ciljeva istaknuto osnaživanje poduzetništva žena. Promicanje ženskog poduzetništva i samozapošljavanja istaknuto je i u planu provedbe aktivnosti Strategije za ravnopravnost između žena i muškaraca 2010.-2015. Europske komisije kao jedna od ključnih aktivnosti za postizanje jednake financijske neovisnosti. Europska komisija očekuje da će upravo provedba Direktive Europskog parlamenta i Vijeća EU iz srpnja 2010. godine o primjeni jednakog postupanja prema muškarcima i ženama koji se bave djelatnošću u okviru samozapošljavanja ukloniti velike prepreke razvoju ženskog poduzetništva. Ured za ravnopravnost spolova je istu preveo te je ona dostupna za preuzimanje na njegovoj internetskoj stranici. Mr.sc. Helena Štimac Radin je istaknula da se prema studiji Evaluacija politike: Promocija inovatorica i poduzetništva žena koju je provela Opća uprava Europske komisije za poduzetništvo i industriju 2008. godine prepreke s kojima se susreću potencijalne poduzetnice mogu podijeliti u tri osnovne skupine kontekstualne, gospodarske te savladive prepreke. Hrvatska s udjelom od približno četvrtine žena u poduzetništvu odnosno 30% u obrtništvu nije daleko od prosjeka zemalja članica Europske unije koji se kreće oko 33% odnosno 30% u novim poduzećima.
Podrška Ureda za ravnopravnost spolova provedbi projekta je nastavak dugogodišnje uspješne suradnje s Hrvatskom udrugom poslovnih žena KRUG kroz promociju njihova poduzetništva u Republici Hrvatskoj, kao i provedba Nacionalne politike. Osim toga Ured za ravnopravnost spolova trajno podupire i provodi mnoge druge aktivnosti u partnerstvu s udrugom KRUG, kao što su obilježavanje Svjetskog dana poduzetnica, pokroviteljstvo nad okruglim stolom pod nazivom „Povežimo se, zajedno smo jače“ 2009. godine, održavanje redovitih kongresa poduzetnica Jadransko-jonskog područja kao važnog promotora umrežavanja na međunarodnoj razini, informiranje javnosti putem internetske stranice Ureda i mnoge druge.