Ništa o nama bez nas
Ured za ravnopravnost spolova među brojnim projektima odobrio i projekt Udruge invalida rada grada Virovitice.
Ured za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske nakon raspisanog natječaja za provođenje svojih projekata i programa odobrio je virovitičkoj Udruzi invalida rada financijsku potporu od 35.000 kuna za provođenje projekta "Naš glas".
Projekt odobren od strane Ureda za ravnopravnost spolova i partnerstvom Grada Virovitice i Virovitičko-podravske županije namijenjen je ženama s invaliditetom, a obuhvaća pet radionica na kojima će žene s invaliditetom biti educirane i upoznate s raznim temama o osnovnim pojmovima u politici.
- Uz upoznavanja s političkim događanjima, izbornim sustavima, stranačkim sustavima, problemima tranzicije i gospodarstva te Europskoj uniji žene će u radionicama vježbati govorništvo, učiti kako najbolje prezentirati svoje ideje i kako suzbiti strah od javnih nastupa. U svakom slučaju naša će udruga ženu koja bude pokazala najviše znanja i sposobnosti promovirati za ulazak u vijeće lokalne zajednice ili županije jer smatramo da se odluke koje se donose za osobe s invaliditetom ne mogu donositi bez da mi u njima sudjelujemo. Upravo stoga je naš slogan "Ništa o nama bez nas" - ističe predsjednica udruge Marija Kelečić.
Ured za ravnopravnost spolova za provođenje projekta iz područja "Lokalni izbori 2009." nakon provedenog natječaja odobrio je financijsku potporu u ukupnom iznosu 665.000 kuna za 23 udruge, a budući da je do sada Udruga invalida rada Virovitica uspješno provela četiri državna projekta, ukazivanjem povjerenja za provođenje ovog petog projekta dokaz je uspješnog rada i zalaganja članica udruge da u prvi plan stave ljudska prava osoba s invaliditetom.
Jedan od ciljeva Ureda za ravnopravnost spolova, kao i Udruge invalida rada Virovitica je postizanje ravnopravnosti spolova u svim područjima društva, te poticanje uključivanje žena na izborima za predstavnička tijela jedinica lokalne i područne samouprave kako bi se aktivno mogle uključiti u procese političkog odlučivanja u svojim sredinama.
- Udruga invalida rada osnovana je 1970. godine i kroz svih ovih 38 godina aktivno smo se bavili humanitarnim radom, pomagali svojim članovima u izjednačavanju prava pri zapošljavanju, ishođenju djeci invalida dobivanje stipendija za školovanje, uklanjanju arhitektonsko-građevinskih zapreka, a sada imamo priliku i aktivno se uključiti u procese političkog odlučivanja. Ljudska prava počivaju na načelu jednakosti, a briga i odnos prema osobama s invaliditetom ogledalo je svakog uređenog društva - ističe Marija Kelečić, zadovoljna odobravanjem provođenja projekta koji će se kroz pet radionica održavati do svibnja 2009. godine.