5. Sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova

BJELOVAR Prošle godine zabilježeno je 755 slučajeva obiteljskog nasilja, što je manje od 2012. godine za oko 18 posto. Od ukupnog broja, u najviše slučajeva (77%)  nasilnici su muške osobe, dok u 22% slučajeva pojavljuju se i žene kao nasilnici. Prema statističkim podacima smanjen je i broj žrtava 2013. godine u odnosu na 2012. godinu. Žrtve nasilja su isto tako najčešće žene (63%), dok su muškarci žrtve u 36% slučajeva.
Podaci su to koje su iznijela Monika Zorić i Barbara Vukalović iz Policijske uprave Bjelovarsko-bilogorske na 5. Sjednici Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije, čija je prva točka dnevnog reda obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.

Na sjednici Povjerenstava napomenuli su i koliko je potrebna i bitna edukacija učenika, posebno u osnovnim školama, o nasilju i to kako bi se učenicima podigla svijest o štetnosti nasilja.

Hrvatski sabor proglasio je 2004. godine 22. rujna Nacionalnim danom borbe protiv nasilja nad ženama, u spomen na tri ubijene žene na zagrebačkom Općinskom sudu 22. rujna 1999. godine, kada je tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. Oraškić je osuđen na maksimalnu kaznu od 40 godina zatvora.

U Hrvatskoj se nasilje nad ženama najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja su osobe ženskog spola. Počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug (partner) žrtve.

Obilježavanje Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama za osnovni cilj ima senzibiliziranje društva na problematiku nasilja nad ženama te slanje jasne poruke da živimo u društvu koje ne tolerira nasilje ni u kakvom obliku. Problem nasilja nad ženama ne smije ostati tajna već o toj temi treba javno govoriti, problem osvijestiti, a društvo i institucije, koje bi se time trebale intenzivno baviti, potaknuti na međusobnu suradnju i aktivnost istaknula je Ivana Pirin, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije.