Povjerenstvo za ravnopravnost spolova Bjelovarsko bilogorske županije obilježilo Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama i predstavilo projekt Vježbamo toleranciju

BJELOVAR Deveta sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije održana danas, 25. rujna, posvećena je obilježavanju Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama. Sjednici je prisustvovao i župan Damir Bajs koji podupire njihov rad.

Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 22. rujna u spomen na tri žene ubijene na zagrebačkom općinskom sudu, kada je tijekom brakorazvodne parnice policajac Mato Oraškić ubio sutkinju Ljiljanu Hvalec, suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković.

U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježit će se projektom »Vježbajmo toleranciju«. Projekt će se provoditi od 1. listopada do 25. studenog, odnosno do Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama te će obuhvatiti šest srednjih škola u četiri grada. Oko šesto učenika iz Tehničke škole Bjelovar, Gimnazije Bjelovar, Komercijalne i trgovačke škole, Tehničke škole Daruvar, Srednje škole Bartola Kašića Grubišno Polje i Srednje škole Čazma, raspravljat će o stavovima i vjerovanjima o nasilju u partnerskim vezama, te o važnosti tolerancije kao temelja zdravih ljudskih odnosa. Cilj je prepoznati razne mitove koji se vežu uz nasilje, ali i analizirati i objasniti toleranciju. Na Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama učenici će dijeliti bijelu vrpcu koji su sami izradili, koja je ujedno i simbol borbe protiv nasilja, rekla je Ivana Pirin, predsjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije.

Tijekom 2014. godine na području PU bjelovarsko-bilogorske evidentirano ukupno 667 počinitelja prekršaja iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji, što je 126 počinitelja ili 15,89% manje u odnosu na 2013. godinu kada ih je bilo prijavljeno 793, predstavila je najnovije podatke Monika Zorić iz policijske uprave bjelovarsko-bilogorske.

Od ukupno 667 osoba koliko je prijavljeno za počinjenje ovih prekršaja njih 534 su osobe muškog spola, a 133 su osobe ženskog spola.

U 2014. godini Centar za socijalnu skrb Bjelovar ukupno zaprimio 244 obavijesti o nasilju, u 172 slučajeva žrtve nasilja su bile žene, izvijestila je Kristina Novalić iz Centra za socijalnu skrb Bjelovar.

Na sjednici župan Damir Bajs pohvalio je rad Povjerenstva za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije. Drago mi je što ste se odlučili za aktivnosti koji će pridonijeti ukupnom radu Povjerenstva, kao što je program Vježbajmo toleranciju koji je hvalevrijedan, istaknuo je župan Bajs.

Program Vježbanje tolerancije u šest srednjih škola Bjelovarsko-bilogorske županije među oko 600 maturanata provest će udruga BUDEM. Predsjednica Udruge Ornela Malogorski na Povjerenstvu za ravnopravnost spolova Bjelovarsko-bilogorske županije predstavila je program.  Cilj radionica je potaknuti raspravu o stavovima i vjerovanjima o nasilju u partnerskim vezama te važnosti tolerancije kao temelja zdravih međuljudskih odnosa.

– Bavit ćemo se tolerancijom, uvažavanjem i  razumijevanjem u  partnerskim odnosima, pravima i odnosima u vezi te razumijevanjem uloge partnera u vezi, razumijevanjem potreba drugih i načinima na koje možemo rješavati neke konfliktne situacije.

Izabrali smo završne razrede jer je to period kada mladi ljudi često ulaze ili su pred ulazom u ozbiljnije partnerske odnose pa ih želimo razgovorom podsjetiti na važnost prepoznavanja nasilnih obrazaca, ali i postojanju predrasuda i stereotipa.

Navedene teme se još uvijek ne obrađuju dovoljno sustavno tijekom školovanja te mnogi mladi ne vladaju znanjima iz tog područja. Učenici će imati priliku izraziti svoje stavove, čuti stavove svojih vršnjaka te zaključivati o prihvatljivosti ili neprihvatljivosti određenih ponašanja – pojasnila je Ornela Malogorski, predsjednica udruge BUDEM.

Tijekom sjednice Povjerenstva za ravnopravnost spolova usvojen je i Prijedlog Zaključka o prihvaćanju Europske povelje o ravnopravnosti spolova žena i muškaraca na lokalnoj razini. Temeljna načela Europske povelje su ravnopravnost žena i muškaraca, rješavanje pitanja višestruke diskriminacije i nepovoljnog položaja žena, uravnoteženo sudjelovanje žena i muškaraca u procesima odlučivanja, uklanjanje rodnih stereotipa, te uvođenje rodne perspektive u sve aktivnosti lokalne i regionalne uprave. Potpisnice povelje javno se obvezuju da će slijediti principe rodne ravnopravnosti i u svojim sredinama provoditi odredbe koje su propisane Poveljom.

Preuzeto sa www.zvono.eu